Основателят на “Уикилийкс” Джулиън Асанж заяви за “Шпигел”:“Изпитвам удоволствие да помагам на уязвимите и да мачкам негодниците !







Млад войник с ангелско лице се превърна в черната овца на американската дипломация. Брадли Манинг, само на 23 години, е заподозрян, че е предал на Wikileaks 250-те хиляди секретни документи, публикувани завчера, пише в."Фигаро". Преди да бъде арестуван през май, младежът от Оклахома е разпределен в разузнавателна част на американската армия, базирана в Ирак. Натоварен със задачата да анализира и компилира разузнавателните данни, Манинг получава достъп до секретните компютърни мрежи, по които военни и дипломати обменят информация.

Продължава тук:
Брадли Манинг,само на 23 години,е заподозрян,че е предал на Wikileaks 250-те хиляди секретни документи !
Watch 24-hour Al Jazeera English news online live broadcast right here.

събота, 8 януари 2011 г.

САЩ натиснаха „Туитър" за активисти на „Уикилийкс"

САЩ иска данни от „Туитър" за активисти на „Уикилийкс"

08 януари 2011

Ню Йорк,САЩ /КРОСС/ Американското правителство призовава собствениците на социалната мрежа „Туитър" да предоставят личните данните на хората, свързани с основателя на „Уикилийкс" Джулиан Асандж. Това показват документи от съда на щата Вирджиния, който иска имена, адреси, телефони, и-мейли, разплащателни данни и лични връзки, пише Би Би Си. Сред списъка на „издирваните" присъства Асандж, както и исландски депутат. Според властите тази информация е „релевантна и съществена за протичащото криминално разследване".

САЩ подготвя обвинение срещу Асандж за изтичането на над 250 000 класифицирани дипломатически документа. Заподозрян за предоставяне на тайните доклади до „Уикилийкс" е американският разузнавателен аналитик Брадли Манин.

„Туитър" е една от най-оживените арени на дебата „за" или „против" „Уикилийкс". Сега мрежата попадна на първа линия на случая, което я поставя в доста сложна ситуация. От една страна подобни социални мрежи трябва да отговарят на законите и правилата, но също и да промотират свободата на словото и мисълта, особено за страни като Иран.

„Туитър" е базирана в Сан Франциско. Дадени са й три дни да отговори на иска на съда. Ако данните бъдат предоставени, то със сигурност международната публика ще се замисли дали може да се довери на подобни мрежи в бъдеще. Особено американски.

Wikileaks Bg Times

Няма коментари:

Публикуване на коментар

StatCounter